Een slimme lader die de levensduur van batterijen met tientallen procenten verlengt: het idee achter de start-up Liion Power van VU-alumnus Jardo Stammeshaus (30) klinkt bijna te mooi om waar te zijn. Toch wordt het product inmiddels in 59 landen gebruikt en haalde het bedrijf recent 800.000 euro groeigeld op. Nu de pioniersfase voorbij is, buigt de alumnus zich over de volgende stap: opschaling en het inbouwen van slim laden in apparaten die we dagelijks gebruiken.
We kennen het allemaal wel: na twee jaar is de batterij van je smartphone snel leeg. Of is de batterij van je e-bike achteruitgegaan en moet je het laatste stukje van je route zelf trappen. Vaak kun je als consument de levensduur verlengen door de batterij bijvoorbeeld niet te snel op te laden en te stoppen als deze voor 80 procent vol is.
Maar juist daar wringt de schoen, vindt Stammeshaus. “Dan moet je het proces van opladen constant in de gaten houden, aangezien elektronicaproducenten dit niet overal automatisch inbouwen. Het is soms zelfs hun verdienmodel: een nieuw apparaat aanschaffen zodra de batterij is versleten.”
‘Elektronica is een soort fast-fashion geworden, daar moeten we vanaf’
Dat móét anders, vond de jonge ondernemer. Hij richtte in 2020, tijdens zijn afstudeerproject Science Business Innovation, de start-up Liion Power op. Daarmee ontwikkelde hij Leo, de Battery Life Extender, een apparaat dat een accu op een duurzame manier oplaadt. Eerder rondde hij een master Natuurkunde cum laude af. “Beide VU-opleidingen sloegen een brug tussen wetenschap en ondernemerschap.”
De Leo zorgt ervoor dat lithiumbatterijen – ook wel li-ion batterijen – in oplaadbare consumentenelektronica slimmer en duurzamer worden opgeladen. Volgens Stammeshaus kan dat de levensduur tot 63 procent verlengen en elektronisch afval verminderen. “Want mensen gooien minder producten weg als ze er langer mee doen. Elektronica is een soort fast-fashion geworden, daar moeten we vanaf.”
Stammeshaus ontwikkelt jaren later, samen met VU-almunus Reuben Moore, een USB-C versie van de Battery Life Extender en biedt het product eind 2023 aan via Kickstarter. Een platform voor crowdfunding, waar mensen geld kunnen inzamelen voor projecten of producten die ze willen ontwikkelen. En met succes: het product wordt inmiddels in 59 landen gebruikt.
Implementatie en opschaling
Na de pioniersfase is de prijswinnende start-up klaar voor de volgende stappen: het integreren van de slimme laadtechnologie bij andere partijen. Daarmee wordt de Leo niet langer een losse stekker, maar een platform voor slim laden dat direct wordt ingebouwd in e-bikes, e-scooters en andere consumentenelektronica. Door de software verder te ontwikkelen en data te verzamelen, kan de start-up algoritmes en software trainen. “Onze visie is dat alle batterijen in Europa voor 2040 standaard slim worden geladen op basis van data, zodat apparaten langer meegaan en elektronisch afval aanzienlijk afneemt.”
Ook is Liion Power klaar voor opschaling. “We willen ons product via retailers en distributeurs verkopen, naast onze webshop”, zegt Stammeshaus. Het team wordt de komende tijd dan ook uitgebreid.
Groeikapitaal
Om de slimme lader en de oplaadsoftware op grote schaal naar de markt te brengen, heeft Liion Power 800.000 euro groeikapitaal opgehaald met hulp van het Europese investeringsplatform Invesdor. Stammeshaus: “Zonder een dergelijk platform, is het bijna onmogelijk om kapitaal aan te trekken vanuit Europa. Investeringen zijn versnipperd, geld zit vaak aan specifieke voorwaarden vast en de wettelijke regels kunnen per land verschillen.”
Over de uitdagingen waar jonge Nederlandse technologiebedrijven verder tegenaan lopen, ging Stammeshaus vorig jaar november op de VU in gesprek met VVD-partijleider Dilan Yesilgöz en Tweede Kamerlid Claire Martens, tijdens de Dag van de Ondernemer. Daar benadrukte hij dat Nederland het op veel vlakken goed doet, zoals de verschillende subsidies en fiscale regelingen voor technische ontwikkeling.
Toch kan het Nederlandse ondernemingsklimaat volgens Stammeshaus worden verbeterd. “Juridische zaken kosten bijvoorbeeld vaak veel papierwerk. En de aanvraag van grotere subsidies kan honderden uren kosten, waardoor we als ondernemers soms denken: laat maar zitten, terwijl je het geld wel nodig hebt. Ook zou het makkelijker moeten worden om bedrijfsaandelen aan te bieden aan werknemers. Gelukkig komt daar beweging in.”
Bedreiging
Dat ondernemen een proces is van vallen en opstaan, ervaarde Stammeshaus tijdens de productie van de eerste slimme laders. De certificering duurde maanden, omdat een klein component uit Japan niet door de Europese keuring kwam. Er moesten vervolgens vervangende exemplaren uit andere landen komen en worden doorgemeten, terwijl de bodem van het startkapitaal in zicht was.
Om op de dag van uitlevering in 2024, na een half jaar vertraging, erachter te komen dat Apple een vergelijkbaar concept had ingebouwd in de iPhone 15. Ook bevatten elektrische auto’s steeds vaker een slimme lader en heb je bij Vodafone tegenwoordig ook na drie jaar nog garantie op je batterij. Toch ziet hij dit niet als een bedreiging. “De Leo beperkt zich niet alleen tot bijvoorbeeld mobieltjes, maar biedt universeel slim laden voor praktisch alle laadbare elektronica. Dergelijke ontwikkelingen laten zien hoe groot de markt is en hoe relevant ons product is.”