Het parkje ligt tegenover de StartHub – waar jonge ondernemers aan hun bedrijf werken – en naast de volleybalvelden. Calisthenics houdt in dat je bij alle oefeningen gebruik maakt van je eigen gewicht. “Kun je het bedenken, dan mag je het doen met deze apparatuur”, aldus Joost Grosveld, sportcoördinator van Sportcentrum VU.
Voor wie wat hulp nodig heeft, staan er instructieplaatjes en QR-codes met video-instructies op de apparaten. Het is ook prima om je eigen elastieken of gewichten mee te nemen. Alles is zo toegankelijk mogelijk gemaakt, dus er zijn geen regels voor sportkleding of handdoeken. Het parkje mag door iedereen gebruikt worden, ook door mensen die niet aan de VU verbonden zijn.
Beginnersoefeningen
Als je de apparaten graag wilt uitproberen maar nog onzeker bent, dan raadt Grosveld het ‘crunchbankje’ en het back extension toestel aan. Die eerste bestaat uit een lange plank (te zien op de foto) waar je op kunt liggen en met behulp van je buikspieren je benen kunt optillen: een reverse crunch. Of je ligt met je benen omhoog voor een gewone crunch.
Het back extension toestel heeft iets weg van een fiets zonder wielen. Je leunt ertegenaan en buigt met een rechte rug vanuit je heupen naar voren en weer terug. “Heel instapvriendelijk, denk ik”, zegt Grosveld terwijl hij de oefeningen voordoet.
Het sportcentrum wil in de toekomst ook kleine groepstrainingen geven bij het calisthenics parkje. Het idee is dat mensen zich dan kunnen inschrijven om onder begeleiding van een instructeur de toestellen af te gaan, maar dat staat nog niet vast.
Speeltuin
Het parkje is een samenwerkingsproject van de Facilitaire Campus Organisatie (FCO) en Sportcentrum VU met steun van de VUvereniging. Er staat tot dusver geen grote opening voor gepland. Donderdagmiddag werden er nog enkele hulplijnen op de vloer geverfd en daarna worden de hekken verwijderd.
De toestellen zijn gemaakt door een bedrijf dat vooral bekend is van hun speeltuinen en zouden volgens Grosveld het grootste ‘abuse’ moeten aankunnen. Voor de veiligheid is er een extra dempende ondergrond bij de hogere apparaten.
Op de lange termijn zal het parkje weer verdwijnen of verplaatst worden, want er zijn al bouwplannen voor het gebied. Dat kan nog ruim vijftien jaar duren voor het zover is.