Onafhankelijke journalistiek over de Vrije Universiteit Amsterdam | Sinds 1953
27 maart 2026

Campus
& Cultuur

Onveilige werksfeer bij Sociale Wetenschappen

Bij de School Sociale Wetenschappen voelen veel medewerkers zich niet meer veilig sinds de onderwijsdirecteur in januari plotseling naar huis werd gestuurd: 28 van hen stuurden een brandbrief naar het faculteitsbestuur. Het aantal medewerkers dat ongewenst gedrag heeft waargenomen, is op sommige afdelingen verviervoudigd.

De cijfers van het werkbelevingsonderzoek liegen er niet om: bij de afdeling bedrijfsvoering van de school is het aantal medewerkers dat zelf te maken kreeg met ongewenst gedrag binnen een jaar verdubbeld, van 11% in 2025 naar 22% in 2026. Het aantal medewerkers dat ongewenst gedrag waarnam bij diezelfde afdeling is zelfs verviervoudigd: van 14% in 2025 naar 59% in 2026.

Meer dan de helft van deze medewerkers heeft dit wangedrag niet gemeld bij een vertrouwenspersoon of leidinggevende uit angst voor repercussies (73%) en/of omdat ze geen vertrouwen hadden in de opvolging (55%). Deze cijfers kun je interpreteren als een angstcultuur: veel medewerkers nemen agressie en pestgedrag waar, maar voelen zich niet veilig genoeg om het te melden.

Opruiing en activisme

Dat is ook de zorg die uit de brief aan het faculteitsbestuur spreekt, die is ondertekend door 28 medewerkers van de school Sociale Wetenschappen: ‘De afgelopen periode hebben verschillende collega’s hun zorgen geuit over het vrijstellen van arbeid van onze directeur onderwijs […] en de gevolgen hiervan voor onze School. In plaats van dat deze bijdragen worden gezien als constructieve signalen van weldenkende en betrokken medewerkers, ervaren sommigen dat hun geluid wordt weggezet als ‘opruiing’ of negatief activisme. Dit doet afbreuk aan het gevoel dat er ruimte is voor een open dialoog, iets wat juist een van de kernwaarden van onze faculteit is. Het resultaat is dat collega’s zich niet gehoord voelen en terughoudender worden in het delen van hun ideeën, wat de veiligheid binnen de organisatie schaadt.’

Langslepend conflict

Sociale Wetenschappen is afgelopen zomer gefuseerd met de faculteiten Letteren en Religie en Theologie tot de Faculteit Sociale en Geesteswetenschappen (FSG). In de aanloop naar de fusie was vooral Theologie bang om haar eigen identiteit kwijt te raken, maar nu lijken de grootste problemen zich voor te doen bij Sociale Wetenschappen. ‘Hoewel het doel van harmonisatie zou moeten zijn dat verschillende onderdelen gelijkwaardig samenkomen, ervaren veel medewerkers momenteel het tegenovergestelde; zij hebben het gevoel dat onze School opzij wordt geschoven in plaats van dat er sprake is van een gezamenlijk traject’, schrijven de medewerkers in dezelfde brief.

Toen eind januari de onderwijsdirecteur van Sociale Wetenschappen door het faculteitsbestuur op non-actief werd gesteld, laaiden de gevoelens van onvrede op. De onderwijsdirecteur werd ‘vrijgesteld van arbeid’ na een langslepend conflict met de directeur bedrijfsvoering uit het faculteitsbestuur van FSG. Deze directeur bedrijfsvoering is ook degene die de eerdergenoemde afdeling bedrijfsvoering aanstuurt waar medewerkers hun negatieve werkervaringen niet durven te melden.

Verontwaardigde collega’s

Het op non-actief stellen van de onderwijsdirecteur veroorzaakte een golf van onrust en verontwaardiging bij Sociale Wetenschappen. Ze was een zeer gewaardeerde collega, zo blijkt uit de brieven die door collega’s aan het faculteitsbestuur zijn gestuurd. ‘Wij willen graag onze grote waardering uitspreken voor het functioneren van [..] in haar rol als voorzitter. In onze ervaring vervulde zij deze functie op een deskundige, zorgvuldige, efficiënte en verbindende wijze’, schrijven de opleidingscoördinatoren.

Ook het onderwijsbureau schreef een bezorgde brief: ‘Wij kennen [..] als een heel betrokken, deskundige, enthousiaste, hard werkende, toegankelijke en sociale directeur onderwijs, die altijd de verbinding zoekt. […] Wij kunnen dan ook niet begrijpen dat deze vergaande maatregel aan […] is opgelegd, een maatregel die een schaduw werpt over in ieder geval de onderwijsondersteuning van SSW, maar volgens ons over nog vele andere collega’s binnen onze School. Deze ontwikkeling baart ons zorgen.’

Ook de ondernemingsraad en de onderdeelcommissie (ODC) volgen de kwestie met bezorgdheid: ‘Wij van de ODC van de Faculteit Sociale en Geesteswetenschappen nemen de signalen van onze collega’s heel serieus. We werken actief aan deze kwestie en zullen dit de komende maanden blijven doen (zo lang nodig). De ODC hecht grote waarde aan het welzijn van onze collega’s, dit is onze hoogste prioriteit’, mailt een lid van de ODC.

Onderzoek ombudsman

Naar aanleiding van de onrust waren er een aantal bijeenkomsten met het faculteitsbestuur, maar daar werd het gevoel van onveiligheid niet weggenomen. Het is het gesprek van de dag bij Sociale Wetenschappen, de onrust is groot, bevestigen verschillende medewerkers, die verder anoniem willen blijven.

Op de vraag hoe het nu verder moet, wil FSG-decaan Gregor Halff inhoudelijk niet ingaan. ‘Wij hebben als faculteitsbestuur de ombudsman gevraagd in kaart te brengen wat aan een succesvolle integratie kan bijdragen. We hechten er aan dat hij zijn werk geheel onbeïnvloed kan uitvoeren. Wij wachten dus zijn advies af’, mailt Halff. Het College van Bestuur heeft zich tot nog toe achter het faculteitsbestuur geschaard. Ombudsman Michiel Geursen spreekt deze en de komende week zo’n 30 mensen van binnen de faculteit. Hij hoopt met deze dwarsdoorsnede van de organisatie een goed beeld te krijgen van wat er aan de hand is. Medewerkers maken zich zorgen of dit onderzoek echt onafhankelijk zal zijn.

‘We kunnen niet begrijpen dat deze vergaande maatregel is opgelegd’

Reageren?

Dat is alleen mogelijk met een e-mailadres dat is verbonden aan de VU. Reacties worden gepubliceerd met voornaam of initiaal en achternaam. Houd je bij het onderwerp, en toon respect: commerciële uitingen, smaad, schelden en discrimineren zijn niet toegestaan. Reacties met url’s erin worden vaak aangezien voor spam en dan verwijderd. De redactie gaat niet in discussie over verwijderde reacties. Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd en delen we niet met derden. We gebruiken het alleen als we contact met je zouden willen opnemen over je reactie. Zie ook ons privacybeleid.

Velden met een * zijn verplicht