Pakketbezorgers kozen ervoor om pakketten op de begane grond achter te laten, wat geleid heeft tot talloze incidenten waarbij indringers zich toegang verschaften tot campusgebouwen en met de inhoud van pakketten onder de arm vertrokken, aldus getuigen.
Bewoner van Uilenstede Eleni zegt dat de pakketdiefstal rond september begon toe te nemen, toen pakketbezorgers ertoe over gingen om pakketten op de begane grond achter te laten in plaats van ze rechtstreeks naar het appartement of de woonafdeling van de ontvanger te brengen. Indringers kwamen vervolgens de campusgebouwen binnen door vlak achter bewoners aan door de voordeur te lopen. Job Grootenboer, ook een bewoner, zegt dat het probleem tussen Sinterklaas en Nieuwjaar een piek bereikte, omdat mensen dan “duurdere cadeaus kopen”, wat de dieven aantrok.
De politie raakte echter pas medio januari op de hoogte van deze kwestie, aldus Christian Phylipsen, een wijkagent op de campus Uilenstede. Vóór die datum zijn er volgens hem geen meldingen van het probleem gedaan, en hij voegt eraan toe: “Als mensen geen aangifte doen, gaan wij ervan uit dat er geen problemen zijn.” Hij vermoedt dat er voor slachtoffers te weinig prikkel is om aangifte te doen, omdat hun verlies meestal wordt vergoed door het bedrijf waar ze iets hebben gekocht.
Op heterdaad betrapt
Op 12 januari werd voor het eerst een melding gedaan van pakketdiefstal op Uilenstede bij de politie door een bewoner, die liever anoniem wil blijven. “Op de groepsapp van onze flat werd gemeld dat jongens pakketten aan het stelen waren. Niemand belde de politie, dus toen heb ik dat maar gedaan”, vertelt de bewoner, die eraan toevoegt dat de politie “onmiddellijk naar Uilenstede kwam en naar de jongens op zoek ging”. De daders waren vermoedelijk inmiddels met de tram vertrokken en de politie staakte na een uur haar pogingen om de verdachten op te sporen. Politieagent Phylipsen bevestigt dat de politie die dag geen verdachten heeft aangehouden, noch bij een andere gelegenheid.
Op diezelfde dag liep Mija Eijskoot, een andere campusbewoner, laat in de middag naar huis toen ze zag dat een politiemotor een tiener van “ongeveer zestien jaar oud” achtervolgde, in de buurt van campustheater De Landing. Eijskoot verklaart ook dat het voordeurslot van gebouw 500 die dag kapot was, waardoor indringers gewoon naar binnen konden lopen. Rond diezelfde tijd circuleerde er in een van de groepsapps van de bewoners een video waarin te zien was hoe mogelijke indringers in paniek gebouw 510 uitrenden en daarbij pakketten omver liepen.
Een emmer water
Van meerdere bewoners zijn rond die tijd de pakketten zoekgeraakt. Guendalina, die ook op de campus woont, kreeg van een bezorgbedrijf te horen dat er op 16 januari een pakket was bezorgd. Het pakket bevatte een cadeau van een van haar vrienden. Die had het pakket in de hal gezien, maar voordat Guendalina het kon ophalen was het al verdwenen. Rond 10 januari was er ook al een pakket verdwenen dat door DHL aan Eleni was bezorgd. Twee weken later trof Eleni tussen de beplanting bij gebouw 405-461 opengescheurde pakketten en een deel van hun inhoud aan, waaronder kleding van Shein. Volgens haar is dit de plek is waar de verdachten de gestolen pakketten openen, om vervolgens inhoud van grotere waarde mee te nemen en de verpakking achter te laten.

Dit was overigens niet de eerste keer dat bewoners van Uilenstede deze winter te maken kregen met diefstal van pakketten. Van Grootenboer werden in december al twee pakketten gestolen, met daarin een monitor en een koptelefoon. Op 15 december zag hij vanuit het raam van zijn kamer twee gemaskerde tieners, beiden rond de dertien jaar oud, zich verdacht gedragen bij de ingang van zijn gebouw. “Een van de twee loopt slinks achter een flatbewoner aan naar binnen, terwijl de ander buiten op de uitkijk blijft staan”, zegt hij, de strategie van de jonge indringers beschrijvend.
Terwijl de indringer “bezig was de inhoud van de pakketten te bekijken en te beslissen wat hij zou meenemen”, besloot Grootenboer de confrontatie aan te gaan, gewapend met een emmer water. Hij vroeg de tiener wat hij daar te zoeken had en de indringer gaf zijn vergrijp toe. Vervolgens probeerde hij er vandoor te gaan, waarop Grootenboer de emmer water over de insluiper heen gooide. De jongen rende weg, vloekend en tierend, maar was “eerder bang dat hij gepakt zou worden” dan dat hij de confrontatie zocht.
Afhaalpunt
Politieagent Phylipsen benadrukt dat de politie meer informatie nodig heeft om de pakketdiefstallen aan te kunnen pakken. “Als je verdacht gedrag ziet, bel dan gewoon de politie”, adviseert hij, en voegt eraan toe dat het ook nuttig is om foto’s en video’s te maken. “We hebben gewoon meer informatie nodig”, zegt hij. Volgens Phylipsen zijn er de afgelopen jaren geen andere aangiftes van pakketdiefstal gedaan op Uilenstede, alleen van die van 12 januari. Net als de bewoners denkt hij dat het achterlaten van pakketten in de hal door koeriers de diefstallen mogelijk maakt.
Sommige bewoners hebben gekozen voor alternatieve bezorgmethoden om te voorkomen dat hun pakketten verdwijnen. Na de diefstal van haar pakker besloot Guendalina pakketten voortaan bij een afhaalpunt te laten bezorgen. “Ik maak altijd gebruik van MyPup-kluisjes”, zegt Eijskoot. “Als het geen dieven zijn, zijn het wel de bezorgers die pakketten kwijtraken.” Studentenhuisvester DUWO lijkt deze oplossing te ondersteunen. In een e-mail aan Eleni adviseerde de campusbeheerder haar om in de toekomst gebruik te maken van de diensten van MyPup, “zodat je pakket veilig in een kluisje wordt afgeleverd.”