Onafhankelijke journalistiek over de Vrije Universiteit Amsterdam | Sinds 1953
4 juni 2026

Wetenschap
& Onderwijs

Canvas opnieuw gehackt, onderwijs gaat door

Na een nieuwe hack van Canvas donderdagavond zag de VU zich genoodzaakt het onderwijsplatform van haar systemen los te koppelen. Het onderwijs gaat vandaag wel door, meldt de universiteit.

Donderdagavond heeft hackersgroep ShinyHunters onderwijsplatform Canvas opnieuw gekraakt en bij meerdere onderwijsinstellingen een bericht achtergelaten. In het bericht roepen de hackers instellingen op om contact op te nemen voor een schikking. Doen ze dat niet, dan dreigen de hackers alle gegevens openbaar te maken. De deadline die de hackersgroep stelt is 12 mei.

Veiligheidsmaatregel

‘Door het loskoppelen van Canvas als veiligheidsmaatregel, is Canvas voor studenten en medewerkers vandaag niet inzetbaar’, schrijft de VU. ‘Het onderwijs dat vrijdag 8 mei op de campus staat gepland, kan doorgaan. Ook het geplande online onderwijs kan in principe doorgaan.’ De VU benoemt dat niet alle onderwijsactiviteiten kunnen verlopen zoals gebruikelijk. ‘Wij begrijpen dat deze situatie veel vraagt van zowel studenten als docenten. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan een passende oplossing en het zo snel mogelijk herstellen van de situatie. Wij danken iedereen voor het geduld, de flexibiliteit en het begrip.’

Wereldwijde hack

Vorige week bleek dat de hackersgroep ShinyHunters, bekend van de grootschalige Odido-hack, Canvas wereldwijd heeft gehackt. Daarbij zouden gegevens van 275 miljoen gebruikers buit zijn gemaakt, waaronder die van VU-studenten en -docenten.

Oorspronkelijk had het Amerikaanse bedrijf Instructure, de ontwikkelaar van Canvas, tot afgelopen woensdag de tijd om losgeld te betalen, anders zouden alle gestolen gegevens publiekelijk worden vrijgegeven. Die deadline is inmiddels met zes dagen uitgesteld.

Volgens de hackersgroep hebben verscheidene organisaties contact opgenomen om een deal te sluiten. Om welke instellingen het gaat of uit welke landen zij afkomstig zijn, wordt niet vermeld. Instructure zelf zou tot dusver nog geen contact hebben gezocht, aldus de groep hackers.

Reageren?

Dat is alleen mogelijk met een e-mailadres dat is verbonden aan de VU. Reacties worden gepubliceerd met voornaam of initiaal en achternaam. Houd je bij het onderwerp, en toon respect: commerciële uitingen, smaad, schelden en discrimineren zijn niet toegestaan. Reacties met url’s erin worden vaak aangezien voor spam en dan verwijderd. De redactie gaat niet in discussie over verwijderde reacties. Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd en delen we niet met derden. We gebruiken het alleen als we contact met je zouden willen opnemen over je reactie. Zie ook ons privacybeleid.

Velden met een * zijn verplicht